1

Vücut geliştirmede dikkat edilecek 10 kural

Kategori : Sağlık Köşesi 30-12-2009 13:05

Vücut geliştirmede dikkat edilecek 10 kural

vucutgelistirme
Spora yeni başlamış bir insan olarak araştırdığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

10 temel kural

1- Doktora Gidin :

Şekillenmek sağlıkla başlar .Arabanızı yarıştırmadan önce kaputun altını kontrol etmekten çekinmezsiniz.Öyleyse vücudunuz içinde aynı şeyi yapmaktan korkmayın.

2- Terminolojiyi Öğrenin :

"Tekrar", bir kere (hem kaldırma hem indirme) olarak egzersiz manasına gelir."Set" tekrarlar grubu.8´den 12´ye tekrarlı bir set yapmak demek egzersizi bu kadar defa yapmak anlamına gelir.

3- Sıralamayı Önemseyin :

Antreman sırası, ilk olarak geniş kasları (bacak,sırt,göğüs,omuzlar) sonra daha küçüklerini (triceps,biceps) çalıştıracak şekilde olmalıdır.Sebebi; Geniş kas gruplarını çalışıran egzersiz vücudu stabilize etmek için küçük kas gruplarınıda devreye sokar.Eğer bu küçük kasları erkenden yorarsanız, geniş kasları çalıştırmak için gereken hareketler sırasında güçlük çeker ve başarısız olursunuz.

4- Bir Yardımcı Kullanın :

Ağırlığı baş üstüne kaldırdığınızda emin olmanız için sizi takip eden birini bulundurmak önemlidir.Ayrıca yardımcı birisi size motivasyonda sağlar.

5- Nefes Alış-Verişinizi Düzenleyin :

Bir çok insan kaldırma sırasında nefeslerini tutarak hata yaparlar.Bunu yapmak sadece kan basıncını yükseltmez, vücudunuzun enerji harcarken kullandığı oksijen miktarını da kısıtlar.Bunun yerine her egzersiz sırasında, yüke bindiğinizde nefes verin ve yükü boşaltırken nefes alın.

6- Sakin ve Kontrolde Kalmak :

Kaldırma sırasında çok hızlı gitmek yada vücudunuzu sağa sola oynatmak antremandan tam verim almanızı engeller ve bu sizi oyalar.Oysa ağırlığı yavaşça almak, çalıştırmak istediğiniz kası ayırır ve yaralanma riskinizi azaltır.Bir ağırlığı kaldırmanız iki saniye, indirmeniz ise dört saniye sürmelidir.

7- Egzersizler Arasında İyi Zamanlama Yapın :

Her setten sonra kaslarınız bir daha kaldırana kadar bir süre dinlenmek ister.60-90 saniye dinlenin ve saati dikkatlice takip edin.Dinlenmeyi çok uzun tutmak kaslarınıza dinlenmesi için zaman verir, bir başka sete çok erken geçmek ise onların görevlerini tam olarak yapmalarına engel olur.

8- Acıya Duyarlı Olun :

Esasen bir antreman sırasında veya sonrasında bir acı hissetmek normaldir, bu etkili bir ilerleme olduğunu gösterir.Bir kası normalden fazla kasmak, atık materyallerin yada diğer asitlerin birikmesine sebep olur.Bu yanma duygusunu tecrübe etmek, kaslarınızın ve paranızın karşılığını aldığınızı gösterir.Eğer kramp gireceğini anlarsanız ne yapıyorsanız durun ve kendiliğinden çözülene kadar yavaşça gerdirin.Sonuç olarak herhangi bir olumsuzluk,egzersiz sırasında sürekli bir ağrı veya birkaç gün devam eden ağrılar hissederseniz, durun ve mutlaka doktora gidin.

9- Bir Gün Antreman ve Bir Gün Dinlenme Kuralına Uyun :

Kaslar gym´de gelişmez, onlar siz evde oturup tv seyrederken gelişirler.Antremanlar kaslarınızın onlardan ne istediğinizi bilmelerine yardımcı olurlar.Bundan sonra, bir dahaki sefere kadar kendilerini tamir etmek için zamana ihtiyaçları vardır.Bu kas değişimi, kaslar en az 48 saatlik dinlenmeye terk edildiğinde ortaya çıkar.Vücudunuza gelişmesi için yeterli zamanı verdiğinizden emin olmak için antremanlarınızı iki günde bir olacak şekilde (Pazartesi,Çarşamba,Cuma) programlayın.

10- Gelişmelerinizi Not Edin :

Egzersizlerinizin takibini yapmak, geleceğiniz için harcamalarınızı kontrol etmek kadar önemlidir.Sonuçları görmenin en iyi yolu her antremanda kaslarınızı kıyasıya çalıştırmaktır.Fakat bir gün önce onları ne zorlukta çalıştığınızı hatırlamıyorsanız, bunu asla başaramazsınız.Her antreman detayını (ne kadar ağırlık,kaç set veya tekrar vb.) kaydedin ve bir sonraki antremanınıza başlamadan bir önceki çalışmanızı referans alın.

  Sağlık Köşesi hakkında

  kerem ergözen

  bunu kim yazmışsa iyi yazmış teşekkür ederim.ve ayrıca bende bir dorian yates olacak kapasite var burda baz aldığım hayvansı vücut değil disiplin .ama maddi durum iyi değil  kendi çabamla 40 cm yi geçtim ama gerisi maddi açıdan gelemedi bu spor alışkanlık yapıcı param olsaydı belkide ismim bir dönem tek anılabilirdi.2 sene ve ya daha fazla oldu yapmıyorum ama adalelerim ağırlık istiyor kollarım adeta kalp atışı gibi ritim veriyor ağırlıklarla mücadeleye girmrk istiyor kısacası başarılar....

  26-01-2010 17:26

   Sağlık Köşesi hakkında

   can

   acıkcası ben daha öne hiç spor yapmadım vede kas yapmadım kas yapıp yapılı bir vücuda sahip olmak istiyorum ama zaman beni öldürüyor resmen nasıl az zamanda cok verim alabilirim yardımcı olabilirmisiniz?şimdiden tesekkurler saolun ii calışmalar....

    

    

   16-11-2010 21:50

    Sağlık Köşesi hakkında

    gül

    bunu kim yazdıysa allah razı olsun........ bilgiler çok güzel

     

    27-04-2011 15:33
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
     En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
     Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
     Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""