1

Diyet yaparken bu yanlışları tekrarlamayın

Kategori : Sağlık Köşesi 29-11-2009 07:35

xy70"Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması
Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemek. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de paralelinde düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.

 

 

 

xy71

 

 

 

 

Sadece protein ağırlıklı diyet yaparak hızlı zayıflama
Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür, insanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır.

 

 

 

 

 

 

 

xy72

 

 

Her tür hareket ve sporun zayıflatması

Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gerekli, bu da ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dakikalık bir yürüyüş istenilen sonuçlara ulaşmakta daha faydalı olur

 

 

 

 

 

 

xy73

 

 

Sabahları aç karnına içilen limonlu sıcak suyun yağ yakıcı özelliği
Halk arasında inanılan bir başka yanlışta sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağlan erittiği ancak bu inanç tamamen yanlış. Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağlan eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmuyor.

 

 

 

 

 

xy74

Tek öğün yemek yiyerek kolayca zayıflamak!
Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamlan yemek yemek. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte bir, bir şeyler tüketmek.

xy75

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Sık sık değil, günde 3 öğün yiyin.
Yanlış. Günde 3 öğün beslenme ara öğünlerde, özellikle de öğle ve akşam yemeklerinin arasında çok acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlerde fazla miktarda yemek tüketilmesine neden olabilir.

Fazla kilonun nedeni yerken aşırıya kaçmak.
Doğru. Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarının kontrol edilmemesi de kilo artışının bir sebebi.

xy76

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Kilo vermek İçin ilaç kullanmak da doğru bir seçenek.
Yanlış. Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve değil. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.

Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlidir.
Yanlış. Tüm bitkisel ürünlerin güvenliği ile ilgili yeterli çalışma yok. Daha önce denemediğiniz ya da onaylanmamış bitkisel ürünleri kullanmayın.

xy77

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir.
Doğru. Ancak var olan fazla kilonun arkasında bir metabolik hastalık söz konusuysa mutlaka konunun uzmanı bir doktora danışılmalı, gerekliyse kilo kaybı diyetisyen - doktor ile birlikte takip etmeli.

Güne dengeli ve zengin bir kahvaltı ile başlayın.
Doğru. Ancak kalori yönünden dengeli ve kişinin gereksinimlerini karşılayacak içeriği olan bir kahvaltı ile güne başlanmalı.

xy78

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak imkansız.
Doğru. Kilo kaybı geçici yöntemlerle sağlanmaya çalışılırsa verilenler fazlasıyla geri alınır. Bunun yerine davranış değişikliği yapılırsa, beslenme şekli yaşamınızla örtüşürse, kilo kaybı kalıcı olur.

Az beslenerek kilo probleminden kurtulabiliriz. Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybı mı olduğu çok önemli.
Yanlış. Kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için çözüm yöntemi değil.

xy79

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün.
Doğru. Ancak hızla kaybedilen kiloların aynı hızla hatta fazlasıyla geri dönebileceği unutulmamalı, kısa sürede hızlı ama geçici kilo kaybındansa, olması gereken sürede dengeli kalıcı kilo kaybı tercih edilmeli.

Her tür hareket ve spor zayıflatır.
Kısmen doğru. Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntem. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.

xy80

Diyetle ilgili bildiğimiz gerçekler değişiyor mu?

Seks kalori yakar.
Doğru. Ancak sanıldığı kadar fazla değil.

Çay, yanında tükettiğin besin değerini yok eder ve vücutta su tutulumuna neden olur.
Yanlış. Koyu olmayan bir çay gıdaların besin değerlerinde kayba neden olmaz.

ismail Edit:29-11-2009 07:55
    Alakalı Konular: diyetzayıflamasağlık
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
    Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
    Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""