1

Optimed Ultra Tens Cihazı

Kategori : Diğer Ürünler

Optimed Ultra Tens Cihazının İşlevleri

1)    Sinir sistemi ve buna bağlı olan kas sistemini elektronik şoklarla uyararak sinirlere ve kaslara aktivite (canlılık) kazandırır.
2)    Organların hücrelerinde bulunan enerji dengesini düzenleyip normal çalışmasını sağlar.
3)    Vibrasyon (titreşim) etkisi ile kasılmış olan kaslar gevşetilir.
4)    Adalelerin kasıp gevşetilmesi, damarların üzerinde pompa etkisi oluşturur ve kan dolaşımını hızlandırır, düzenler.
5)    Vücuttaki sinir uçları vücudun kendi kendisine tedavi edebileceği bazı maddeler üretir. Sinir uçlarının elektronik şoklarla uyarılmasıyla bu maddelerin üretimi hızlanır ve vücut kendi kendine daha kolay tedavi edebilir hale gelir.
6)    Ağrı kesiciler gibi vücudun her tarafını değil sadece tatbik edilen bölge etrafını uyuşturmayı sağlar. 

Makine Üzerinde Hazır Otomatik Tedavi Modları
 1 Omuz Bölgesi Otomatik Tedavi Tuşu
 2 Bel Bölgesi Otomatik Tedavi Tuşu
 3 Eklem Yerleri Otomatik Tedavi Tuşu
 4 Bacaklar İçin Otomatik Tedavi Tuşu

TENS NEDİR?

tensm2

Transkutan Elektrische Nerven - Stimülasyon(Deri Üzerinden Elektrikle Sinirlerin Uyarılması)
TENS Transkutan Elektrische Nerven-Stimülasyon uyarıcı elektrik akımlarıyla sinirlerin uyarılmasına denir. Elde taşınabilecek kadar küçük bir cihazla vücudun ağrıyan kesimlerindeki sinirler uyarılarak ağrıların hafiflemesi sağlanır. Aynı zamanda kasların istem dışı çalıştırılması ile kaslardaki şekerin yakılması, fazla kalorilerin harcanmasını ve kasların güçlenmesini sağlar

TENS NASIL ETKİ GÖSTERİR?

TENS Akupunktur noktalarının iğnelerle değil direkt elektronik akımları ile harekete geçirilmesini sağlar. Bu Çin tıbbının bilinen en eski tedavi yöntemidir. Buna göre vücut meridyen denilen 12 çizgiye ayrılmıştır. Bu meridyenlerin her biri vücudumuza hayat veren enerjiyi taşırlar. Üzerlerinde 365 ana nokta vardır. Bu noktaların her birinin harekete geçirilmesi bunun bağlı olduğu organın enerji kazanmasına veya kaybetmesine yol açar, bu sayede vücut uyumunu kazanır.

Eski mısırlıların milattan önce 2500 yılında hastalıkların tedavilerinde elektrik balıklarını kullandıkları rivayet edilir. Piramitlerde bununla ilgili kanıtlar bulunmuştur. Romalı Fizikçi Sribonus milattan sonra 46 yılında elektrik balıklarını kullanarak tedavi yapan ilk doktor olarak yazılı tarihe geçmiştir. 18.yüzyılda elektrostatik jeneratörlerin bulunmasıyla tens cihazı tıbbın her alanında kullanılmaya başlanmış ve alternatif tıbbın gelişmesi ile gün geçtikçe daha fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Biz çok farkında olmasak ta vücudumuzdan, beyin, kalp, kas ve sinir sistemimiz vasıtası ile düşük bir elektrik akımı yayılır. Bu akıma biyoelektrik denir. Bazen statik elektrik yüklü bir malzemeyi tutarken ( örn: araba kapısı gibi ) elektrik çarpmasının sebebi budur. Vücudumuzun ürettiği biyoelektrik yaşamsal faaliyetlerimizde çok önemli bir rol oynar. Dışarıdan vücuda uygulanan elektrik akımlarına karşı vücudumuz reaksiyon ve uyarılar gösterir. Vücudumuza uygulanan bu elektrik akımları vasıtası ile yapılan tedaviye tens denir. Vücudumuza uyguladığımız tens terapisi sayesinde uyguladığımız bölgedeki kaslar da farklı boyutlarda ve farklı devamlılıkta kasılma ve gerilme olur. Bu kasılma ve gerilmeler o bölgedeki kan dolaşımını hızlanmasını sağlarlar. Bu etki o bölgedeki hormonların artmasına ve beyin ve sinir sistemimizin tepki vermesine sebep olur. Bu etkisi ile TENS sayesinde sinir sisteminde vücudun kendine ait ağrı hafifletici ve ağrı impulslarının beyine iletilmesini önleyici aktivitelerin uyarıldığı ispat edilmiştir.

İstem dışı olarak kaslarda meydana gelen bu hareketler kaslardaki şekerin yakılması, fazla kalorilerin harcanmasını ve kasların güçlenmesini sağlar. Tens cihazı bu etkisinden dolayı pasif jimnastikte ve fizik tedavide yoğun olarak tercih edilir. Güzellik merkezlerinde zayıflama yöntemi olarak (petli zayıflama) ve selüloit tedavisi olarak kullanılır.

TENS ile terapi yöntemi, tabii tedavi metotlarından, natürizmden, sayılır. Çünkü uyarıcı akım vasıtasıyla vücuda dışarıdan herhangi bir yabancı madde verilmeden, sinir sisteminin uyarılması yardımıyla vücudun kendisine ait koruma, kontrol ve ayar mekanizmaları harekete geçirilir.

Bu mekanizmalar normal olarak kendi görevlerini sürdürmektedirler Fakat hastalık dolayısıyla bozulmuş veya yorgun düşmüş olabilirler. Bu durum da kronik hastalıklara veya kronik ağrılara neden olur. Bu noktaların TENS yardımıyla uyarılması sayesinde vücudun kendine ait tedavi ve ağrı hafifletici sistemleri harekete geçirilir veya yorgun olan bu sistemler belli bir zaman dinlendirilerek vücutla harmonisi sağlanır.

TENS, alçak frekans ve yüksek akımla (acıtacak dereceden hafif, fakat elektrot altlarında kasların hareketi görülecek şekilde) kullanıldığında, beyindeki vücut ağrı kontrol sistemini harekete geçirir. Endorphine gibi vücudun ağrı hafifletici ve vücuttaki kan dolaşımını arttırıcı maddelerin üretimi artar.

Alçak frekanslı ve yüksek akımlı TENS terapilerinde ise (ağrı ve acı verici deşerlerin altında, fakat elektrotların altındaki kasların hareketi gözle görülecek derece akım yüksekliği) beyindeki ağrı kontrol sistemi harekete geçerek vücudun kendine has ağrı hafişetici ve kan dolaşımını arttırıcı maddelerin (Endorphine, Dopamin, Noradrenalin ve Serotonin gibi) üretimi arttırılır. Bu tür terapi sayesinde hasta vücutsal ve psikolojik olarak kendini daha iyi hisseder. Ağrı terapisinin dışında bu tür terapi genel olarak vücutsal ve beyinsel performans arttırıcı olarak kullanılabilir.

Terapist veya Doktor tarafından kişiye uygun, incelenerek doğru olarak yapıştırılan elektrotlar sayesinde her iki TENS terapisinde de akut ve kronik ağrıların tedavisinde ve kan dolaşımının arttırılmasında çok iyi neticeler alınır. iç organların rahatsızlıklarında, ve hatta inkontinenz ve intiaz sorunlarında bu terapi çeşidi faydalı olur. Bu tür tedavi çeşidi, reflektorik olarak deri ve kas yoluyla iç organların ve sinirlerin fonksiyonlarını etkilediği için Reflexterapi olarak adlandırılır. Böylelikle TENS, yüksek derecede etkili terapi yöntemleri arasında yer alır. Bugün kullanılmakta olan TENS cihazları, doğru olarak kullanıldıkları takdirde tamamen zararsız ve yan etkisizdir. İlaç alma sonucu ve ilacın yan etkilerinden dolayı sonradan görülen zararlar, TENS terapisinde yoktur. Nadir olarak görülen derideki kızarıklıklar kullanılan jöleye, elektrod maddelerine ve hatta elektrik akımına karşı olabilecek alerjilerden ileri gelirler. Her türlü kullanım için çeşitli elektrotlar hazırlanmıştır.

ismail 30-12-2009 12:59 Edit:30-12-2009 13:00
    Alakalı Konular: tensölçüm aletleri
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
    Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
    Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""