1

Dextrin V 750 gr Toz

Kategori : Sporcu Besinleri 15-03-2010 11:43

UZUN SÜRELİ ANTRENMANLARDA ENERJİNİN KORUNMASINA YARDIMCI OLUR.

dextrinvİnsan ve hayvan vücudunda glikojen, bitkilerin yapısında ise nişasta ve selüloz olarak yer alan karbonhidratlar (CHO); karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından meydana gelmiş organik bileşiklerdir. Karbonhidratlar genel olarak; monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler olarak üçe ayrılır. Basit şekerler olarak adlandırılan monosakkaritler; glikoz, fruktoz ve galaktoz olarak ayrılır. Disakkaritler; sükroz, maltoz ve laktoz olarak ayrılırken, polisakkaritler de, nişasta ve selüloz olarak ayrılırlar. Karbonhidratlar ince barsaklarda fazla bir değişikliğe uğramadan, 15 dakika gibi kısa bir sürede doğrudan kana karışarak etki göterirler.

Karbonhidratların Sporcu Beslenmesindeki Yeri: Karbonhidrat takviyesi kullanılarak yapılan aktivitelerde, enerji kullanımı için daha az oksijene gereksinim duyulduğundan, karbonhidratlar verimli ve elverişli enerji kaynaklarıdır. Karbonhidratlar, kas ve karaciğerde yedek enerji olarak kullanılmak üzere glikojen halinde depo edilir Kısa süreli fakat şiddetli efor gerektiren aktivitelerde ve egzersiz başlangıcında kas glikojeni temel enerji kaynağıdır. Kas glikojen deposunun doygunluğu, dayanıklılık gerektiren spor dallarında ve yüksek şiddetli egzersizlerde performansı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Sporcu diyetindeki karbonhidrat miktarının arttırılması ile orantılı olarak, egzersiz sırasında vücutta kullanılan karbonhidrat miktarı da artmaktadır. Artan karbonhidrat miktarına bağlı olarak çalışma zamanı uzamakta, uzun süre yorulmadan çalışmak mümkün olmaktadır. Yeterli ve uygun karbonhidrat alan sporcular, fiziksel aktivitelerini sürdürmede, yetersiz karbonhidratla beslenenlere oranla daha başarılı olmaktadırlar. Günlük karbonhidrat alımının yetersiz olması, kan şekeri ve karaciğer glikojeninde azalmaya neden olacağından sporcuların performansını olumsuz etkilemektedir.

Egzersiz öncesi karbonhidrat alımı 1- 5 gr / kg şeklinde olmalı ve 1 - 4 saat önce verilmelidir Egzersiz sırasında uygun miktarlarda karbonhidrat verilmesi performansı olumlu yönde etkilemektedir. Egzersizin ilerleyen dönemlerinde dışarıdan alınan karbonhidratların vücutta kullanımı artmaktadır. Müsabakanın hemen öncesinde ve müsabaka sırasında alınacak karbonhidratın % 5- 8 oranında olması önerilmektedir. Bu oran vücut sıvı kaybına bağlı olarak, sıcak havalarda % 2.5- 4´e indirilip, soğuk havalarda % 10´a kadar çıkarılabilmektedir. Genellikle iki saatlik yoğun bir antrenman sonrasında kas glikojen depoları boşalmakta, yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaktadır. Yeniden doygunluk sağlanması için en az 24- 48 saatlik bir süreye ihtiyaç vardır. Kaslardaki glikojen depolarının yenilenmesi saatte yaklaşık % 5 oranındadır. Egzersiz sonrası ilk 30 dk. içinde vücut ağırlığının her bir kilogramı başına 0.7- karbonhidrat alınması önerilmektedir. İlk 2 saat içinde ise en az 50g karbonhidrat alınmış olması ve takip eden her 2 saatte bir 50´şer g. karbonhidrat alınmaya devam edilmesi glikojen depolarının doygunluğu açısından önem kazanmaktadır. Egzersizden 2 saat sonra 9- / kg / gün karbonhidrat alımı halinde, kas glikojeni 24 saatte yerine konulabilmektedir.

Dextrin V, yağlanmadan kas kütlesi olarak kilo almak için formüle edilmiştir. İnsülin hormonunun optimum düzeyde salgılanmasını sağlamak için yüksek derecede glisemik indekse sahip karbonhidrat karışımı olan maltodekstrin içermektedir. % 99. 9 karbonhidrat içeriğiyle ,uzun süreli enerji sağlayarak, sporcuların daha ağır ve daha uzun süreli antrenman yapabilmelerine yardımcı olur . Karbonhidratlar, enerji kullanımında daha az oksijene ihtiyaç duyduklarından, yağa ve proteine göre daha elverişli enerji kaynaklarıdır. Vücuda yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığı takdirde; enerji üretimi için yağ ve protein yakılmaktadır. Karbonhidratlar kas ve karaciğerde yedek enerji olarak kullanılmak üzere, glikojen halinde depo edilir. Kısa süreli, efor gerektiren egzersizlerde kas glikojeni temel enerji kaynağıdır. Kas glikojen deposunun doygunluğu, dayanıklılık gerektiren spor dallarında ve şiddetli egzersizlerde performansı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Karbonhidrat tüketimi, kas glikojen seviyesi ve egzersiz süresi arasında doğru orantı bulunmaktadır. Sporcularda karbonhidrat alım miktarının artırılması ile egzersiz süresi uzamakta ve uzun süre yorulmadan çalışmak mümkün olmaktadır. Dextrin Vnin içeriği, B vitaminleri, vitamin C, folik asit ve biotin ile de zenginleştirilmiştir.

İÇERİK

Malto dekstrın, Vitamin C, Vitamin B3, VitaminE, VitaminB5, VitaminB6, VitaminB2, VitaminB1, Folikasit, Biotin, Vitamin B12

KUILLANIM ŞEKLİ

Günde 1 kere 50g Dektrin-V 250ml sıvı ile alınması önerilmektedir.

DEĞER TABLOSU


RDA= Günlük alınması tavsiye edilen miktar

- RDA değeri tespit edilmemiştir.

KULLANIM ŞARTLARI

Genrise Ürünleri oda sıcaklığında, direk güneş ışığı görmeyen bir yerde muhafaza ediniz.

Genrise ürünlerini açtıktan sonra içindeki pamuğu çıkararak muhafaza ediniz. Bilinenin aksine pamuk nem çeker, bu da nem çekebilen tabletlerde çatlamalara yada dağılmalara neden olabilir.

Genrise ürünlerini buzdolabında saklamayınız.

Hammaddelerinin doğal kokusu ve rengi çeşitli dış etmenlerle değişebilmektedir. Örneğin; bir bitkinin yetiştirildiği toprağın özellikleri, yetiştirilme sırasındaki sıcaklık ve nem gibi iklim koşulları, hatta bitkinin toplanma zamanı aynı bitkinin, farklı zamanlarda, farklı renk ve kokuya sahip olmasına neden olabilir. Genrise Vitamin, hiçbir ürününde yapay koku, tad ve renk maddesi kullanmadığı için, aynı Genrise ürününün farklı serilerinde koku ve renk değişiklikleri olabilir. Genrise Vitamin için esas teşkil eden ürünün saflığı, etkinliği ve güvenilirliğidir. Bu nedenle en yeni teknolojileri kullanarak ve mümkün olan en yüksek kalite standartlarında üretim yapar. Yaptığı sıkı kalite kontrol testleri ile de ürünlerinde son kullanma tarihinde dahi % 100 etiket güvencesini sağlar.

    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
    Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
    Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""