1

Ergenlik Dönemindeki Kilo Sorunu

Kategori : Sağlık Köşesi 08-02-2013 21:52

ergenliktekilosorunuErgenlik döneminde ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi olan aşırı kilolar, genç kızların sivilce sorunundan sonra kafasına taktığı önemli bir sorundur. Bu yazımızda bu kiloların nasıl ve neden alındığını, fazla kilo almamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

 Her bayan hayatı boyunca göbeksiz, zayıf ve ince bir vücudunun olmasını arzu eder. Bu ergenlik döneminden itibaren başlayan bir dilektir. Fakat ergenlik döneminde yapılan bir takım bilinçsiz davranışlar bu hayalin yarıda kalmasına ve aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Bunun en büyük nedeni kuşkusuz kişilerin ergenlik döneminde yaşadığı bir takım metabolik değişikliklerdir. Bu dönemde genellikle metabolizma yavaş bir şekilde çalışarak kişilerin kilo almasına neden olmaktadır. Birazdan aşağıda yazacağımız tavsiyeler sayesinde bu kilolardan kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

 
Ergenlik Döneminde Kilo Neden Daha Kolay Alınır? Ergenlikte Kilo Problemi

- Genç kızların ergenlik döneminde erkeklere göre kilo alma şansı daha fazladır. Bunun en büyük nedeni bayanların vücudunun erkeklere nazaran daha kolay bir şekilde yağlanmasıdır. Bu dönemde meydana gelen bir takım değişikliklerle birlikte salgılanan çeşitli hormonlar neticesinde kişilerin iştahında bir artış ve sürekli birşeyler yeme isteği çok sık görülmektedir. Bu sebepten ötürü ergenlik döneminde düzenli ve dengeli bir beslenme programı oluşturup ona uymak son derece önemlidir. Mümkün olduğu kadar yağlı ve fast food olarak tabir edilen hazır yiyeceklerden uzak durulmalı, her gün bol miktarda meyve ve sebze tüketilmesi gereklidir. Ayrıca alkol genellikle bu yaşlarda en çok tüketilen zararlı alışkanlıklardan bir tanesidir. Alkolün kilo alımında en büyük etken olduğuda hiçbir zaman unutulmamalıdır.

 - Ergenlik döneminde normal zamandan daha fazla miktarda salgılanan östrojen yani kadınlık hormonu sayesinde vücutta göğüslerde büyüme, hatların daha belirginleşmesi ve adet kanamalarının düzenlenmesi gibi durumlar görülmektedir. Vücudun şekillenme aşamasında olduğu bu dönemde yağ depolanma miktarının da fazla olmasından dolayı genç kızlar fazla kilo alabilmektedir.

- Ergenlik döneminde karşılaşılan bir başka kilo alma nedeni ise psikolojik durumdur. Genellikle bu dönemde kişi biraz daha duygusal ve etrafına bağlı olduğu için çeşitli dış faktörler neticesinde depresyon gibi belirtiler gösterebilmektedir. Depresyon iki çeşit kendini gösterir. Bir çeşidinde hiç yemek yememe gözlemlenirken diğer çeşidinde ise aşırı yemek yeme görülmektedir. Kişi aşırı yemek yediği bir depresyon geçirdiği taktirde fazla kiloların alınmasınada davetiye çıkarmış olucaktır.
 

Ergenlik Döneminde Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu dönemde kilo almamak için uygulamanız gereken şeyler aslında kişilerin hayatı boyunca sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olması için yapması gerekenlerdir. Mümkün olduğunca yağlı gıdalardan uzak durmak, düzenli bir şekilde her gün en az yarım saat spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, alkol tüketmemek, ev içerisinde sürekli oturmamak ve şok diyet diye tabir edilen bir anda hızlı kilo verdiren diyetlerden uzak durmak kilo alınmasını engelleyecektir.

    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
    Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
    Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""