1

Corona & Convit 19 virüslerine karşı evde yapılabilecek 4 egzersiz

Kategori : Sağlık Köşesi

Corona & Convit 19 virüslerine karşı evde yapılabilecek 4 egzersiz

Dünyayı sarsan corona virüsün hızını kesmenin en etkili yolu, evde kalmak, sosyal izolasyon sağlamak. Hareketsizliğin yol açabileceği sorunlardan korunmanın yolu ise evde yapılabilecek egzersizler. Çünkü uzmanlar, hareketsiz geçen 7-14 günlük dönemde vücuttaki kas hacminin yüzde 10 oranında azaldığını, evde 1 saat aralıklarla 5 dakika yürümenin bile derin bel kaslarını çalıştırdığını belirtiyor.

ntv1

Corona virüs nedeniyle evlerde geçirilen süre artarken, hareket kabiliyetinin azalması, sürekli bilgisayar başında olmak ve ev içindeki aktiviteleri minimumda tutmak, bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle bel fıtığı vurgusu yapan Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Kerem Alptekin, corona hareketsizliğinde evde yapılabilecek egzersizler hakkında şunları söyledi:

 

SOLUNUM EGZERSİZLERİ ÖNEMLİ

Corona virüse karşı en önemli mücadele bölgemiz hava yolları ve akciğerlerimiz. Bu nedenle solunum kapasitesinin üst düzeyde tutulması önemli. İlk egzersizimiz yavaş bir şekilde burundan nefes almak (4 sn) ve dudakları büzerek ağızdan 8-12 sn içinde bu nefesi vermektir. Bir sonraki egzersizde bir elimizi göğüs kafesi, bir elimizi de karnımızın üzerine yerleştirip özellikle göğüs kafesimizin hareket etmeden nefes alırken karnımızın hareket ettiğini izlemeliyiz. Bu sayede diyafram kaslarımızı daha iyi çalıştırmış olacağız. Ayrıca yürüyüşle birlikte basit bir sandalyeden oturma ve kalkma egzersizi, tüm postür kaslarımızın kas kaybını engelleyecektir.

kaynak:ntv

ismail 13-04-2020 17:39
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    En ucuz ve En kaliteli spor aletlerin tanıtımı burada
    Üyelerin eklediği ürünlerden sitemiz sorumlu değildir
    Spor aletlerindeki ürün resimleri üretici firmalarına aittir.""Spor Aletleri © 2009 ""